Kimse var mı orada ?

Yıldıray Deniz Barak

Yıldıray Deniz Barak

E-Posta : twitter.com/denizzbarak

SİLİVRİ'DEN SONER YALÇIN YAZIYOR..

KİMSE VARMI ORADA ?

OKUYUN VE OKUTUN LÜTFEN...!!!

Günde 17 saat su verilmeyen, 24 saat aydınlanma lambalarının açık olduğu ve her anımın 2 kamerayla izlendiği cezaevindeki koğuşumda bazen kendimi bu sözü söylerken yakalıyorum: 'Kimse var mı orada ?'

Yaklaşık 2 yıldır İstanbul'daki Silivri Cezaevi'nde tutukluyum. Daha mahkeme ne kadar sürecek bilmiyorum.

Fakat ben şimdiden, unutuluşa mahkum edildim. Suçum büyük çünkü; düşünmek, gezmek, gazetecilik yapmak.

Adım, Soner Yalçın. 47 yaşındayım ve 25 yıldır gazetecilik yapıyorum.

Türkiye'nin önde gelen bazı gazete ve TV merkezlerinde yöneticilik yaptım. Son olarak Türkiye'nin önde gelen gazetesi Hürriyet'in yazarıydım. 12 kitap yazdım. Bunların hemen hepsi, 100-200 bin satarak beni ülkemin bestseller yazarı yaptı. Ayrıca odatv.com adlı haber sitesinin sahibiyim.

25 yıllık gazetecilik yaşamımda, Türkiye'deki faili meçhul cinayetleri, devlet içindeki illegal örgütleri, çeteleri, mafyayı ve dinci cemaatleri kaleme aldım. Tarih çalışmaları yaptım.

Yazdıklarım nedeniyle ölüm tehditleri aldım; aylarca saklanmak zorunda kaldım ama yine de korka korka hakikatleri yazdım.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Türkiye Millet Meclisi Faili Meçhul Cinayetleri Araştırma Komisyonu, devlet mafya ilişkilerini araştıran mahkemelerde tanıklık yaptım. Gazetecilik kuruluşları dışında hiçbir derneğe, vakfa, siyasal partiye ve örgüte üye değilim. Ülkemde sadece mesleki kimliğimle tanınırım, siyasal kimliğimle değil.

Ve buna rağmen, 5 yıldır süren yargılama sonucu hala ortaya çıkarılamamış 'Ergenekon' adı verilen gizli bir örgütün üyesi olduğum iddiasıyla hapisteyim. Peki delil olarak ne gösteriyorlar?

Sahibi olduğum odatv.com bilgisayarında devlet güvenliğini ilgilendiren Word dosyalarının bulunması! Bunlar bize ait değil, virüsle bilgisayarımıza gönderildi. Bunu Türkiye'ninüç seçkin üniversitesi ile bir ABD bilişim ve siber suçlar şirketinden aldığımız bilirkişi raporlarıyla ispat ettik. (Bu virüsü, polis içindekidinci bir cemaat mensuplarının yaptığından şüphe ediyoruz.)134 sayfalık iddianame aslında neyin yargılama konusu olduğunu ispat ediyor: İddianamede, 361 'haber', 280 'kitap-yazı', 53 'köşeyazısı', 26 'röportaj' ve 5 'makale' sözcüğü geçmektedir!

İddianamede, silah yok, bomba yok, cinayet yok, eylem yok. Mahkemede hakimler bana sadece, 'o haberi neden yaptınız' veya 'o röportajı niye yayımladınız' sorusunu yöneltti!

İşte suçum bu: Soru sormak, gerçeği aramak, hakikati yazmak. Yani, mesleğimi yapmak...

Türkiye'deki meslektaşlarım şeytani bir entrikayla hapse atıldığımı biliyor. Fakat büyük çoğunluğu, cezaevine gönderilmemek, işsiz kalmamak için korkup gerçeği yazamıyorlar. Bu sebeple ben de size bu mektubu yazıyorum.

Benim ülkemde düşünce hala kötülüğün simgesi olarak görülüyor. Düşünsel değerlere tutkuyla bağlı zihinlere sadece düşmanlık ediliyor; sahte delillerle hapse atılıyor.

Bu mektubu size yazdım; çünkü siz benim 'suç' ortağımsınız. Nasıl mı: Aydınlanmayı, özgür düşünceyi, akılcılığı sizden öğrendik biz Erasmus, Descartes, Montesquieu, Voltaire, Rousseau, David Home, Kant, Marks, Weber, Sartre, Camus değil misiniz siz? Siz düşünce için canını veren Brunu değil misiniz? Siz Dreyfus'un yanında duran Emile Zola değil misiniz? 'Siz yanlış yaşam doğru yaşanmaz' diyen Adorno değil misiniz ?

Sevgili dostlar, evet siz benim 'suç' ortağımsınız! Sizi harekete geçirmeye çağırıyorum. Yalnız olmadığımı gösterin.

Sessizliğe mahkum edilişime son verin. Sesim olun, kalemim olun.

Yıkın yalanlarla örtülü şu zindanın dört duvarını.

Yoksa...

Bu yine; toprağa, çiçeğe, ağaca ve en dayanılmazı 12 yaşındaki oğlumun kokusuna hasret; insani niteliklerimi kaybetmem için yoğun tecrit uygulanan cezaevindeki koğuşumda kendimle konuşmaya devam edeceğim:

'Kimse var mı orada?..EVETT.. KİMSE VAR.. BEN VARIM BURADA SONER ARKADAŞ..

 

DIŞARIDA SENDEN FARKIM YOK.. HAYATTA KALABİLMEK İÇİN SUS PUSLARDA.. GİZLİ SAKLI ORTAMLARDA.. NEFES ALMAYA ÇALIŞIYORUM..

 

SÖZDE SOSYAL ÇEVRE EN BAŞTA OLMAK ÜZERE ÜZERİMDEN SİLİNDİR GİBİ GEÇİP DURUYOR.. EMEĞİMİZLE YAZDIĞIMIZ YAYINLARI AYAKTA TUTMAK İÇİN VE BİR NEBZEDE ÖZGÜR NEFES ALABİLMEK İÇİN ÇIRPINIYORUM AMA.. O AZDA OLSA ALMAYA ÇALIŞTIĞIM ÖZGÜR NEFESİMİ HİÇ BEKLEMEDİĞİM ÇEVRELER TARAFINDAN KESİNTİYE UĞRAMASI İŞKENCESİNİ YAŞIYORUM.

 

EMEĞİMİN BİR KISMINI DAHİ ALMAK İÇİN UMMADIĞIN ŞEKİLDE TAKLALAR AŞIYOR, HATTA YALVARIYORUM AMA.. ARADAN YILI GEÇEN SÜRELER GEÇMESİNE RAĞMEN ALAMIYORUM..

 

YANİ ANLAYACAĞIN SEN İÇERİDE.. BEN İSE DIŞARIDA MAHKUM EDİLMİŞ DURUMDAYIM. ŞU ANDA GÜVENDİĞİN HATTA GÜVENDİĞİM O ÇEVRELERİN TÜMÜ GİZLİ KISKAÇLA EN BÜYÜK ZARARI VEREN KİŞİLER HALİNDEDİR.

 

SÖZDE ARKAMIZDA OLDUĞUNU SESLENEN ÇEVRELER BİZLERE EN ÇOK DARBEYİ VURANLARDIR. HABERİN OLSUN.. ANLAYACAĞIN SESİN ANCAK SENİN İÇERİDE TUTULARAK, BENİMDE DIŞARIDA TÜRLÜ OYUNLARLA KESİLEREK ETKİSİZ HALE GETİRİLMİŞTİR. EVET KİMSE VAR..

 

AMA ETKİSİ KENDİNE BİLE YARAMAYACAK ŞEKİLDE BEN GİBİLER VAR İŞTE..

 

 

 

...


İzlenme: 2232
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
518 hit, 83 ziyaretçi, 84 ziyaret
Bu ay:
518 hit, 82 ziyaretçi, 84 ziyaret
Toplam:
961179 hit, 250039 ziyaretçi, 300401 ziyaret