Muhalif olmak yasak mı?

Yıldıray Deniz Barak

Yıldıray Deniz Barak

E-Posta : twitter.com/denizzbarak

AKP iktidarı Gezi Direnişi'ni ve yaklaşık bir ay süren büyük halk protestosunu “darbe girişimi” diye yorumlama saçmalığında ısrar ediyor. Hükümet şimdi de futbol mevsiminin başlamasına beş kala tribünlere takmış durumda. İnsanların toplu olarak bulunduğu her yerden korkuyorlar. Tam bir diktatörlük psikozu.

Tek başına tribünlerden duyulan bu korku bile bir diktatörlük rejiminde yaşadığımızın en açık kanıtıdır. Yakında 10 kişinin sokakta bir arada bulunmasını yasaklamaya kalkışırlarsa şaşırmayın.

Öyle anlaşılıyor ki, AKP, ılımlı İslam rejimini kurmak için eline geçirdiğini düşündüğü tarihsel fırsatı yitireceğinden fena halde korkuyor. Artık AKP politikalarını korku belirliyor. Bu nedenle kendi yaptığı yasaları bile çiğniyor, yeni tertipler kuruyor.

Dahası AKP Hükümeti siyaseti yasaklamaya kalkışıyor. Çünkü, “Hükümet İstifa” veya “Tayyip İstifa” sloganlarını, “TC Hükümeti'ni devirmeye kalkışma” suçu, yani “darbe çağrısı” olarak yorumluyor.

Böyle bir şey görülmüş değil. Demokrasilerde muhalif her parti, her baskı grubu, her sendika, her dernek ya da yurttaş inisiyatifi hükümeti, belediye başkanını ya da valiyi istifaya çağırır. Kendi talepleri ve çıkarları doğrultusunda onları zorlar, değiştirmek ister vb. Bunun için de çeşitli etkinlikler ve eylemler yapar. Bu denklem, siyasetin ve demokrasinin en basit tanımıdır.

Çünkü “istifa” istemek, demokrasilerde seçimleri beklemeden bir “geri çağırma hakkı” olarak görülür. Bunun için bir siyasal parti olmak da gerekmez.

Hükümet gerçekte muhalefeti yasaklamak istiyor.

YURT UN SESİ


İzlenme: 1404
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • tayyip erdogana

    Misafir ulan tayyip erdogan pic kurusu senin ananin avradidi s....m o....nun dolu emineyi parise gondersene lan pic kurusu tayyip canim emineyi cekti gonder emineyi bir do...m oglunu kizinida gonder farketmez nasil olsa hepsini si....z 17 Mayıs 2014 23:20

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
1093 hit, 126 ziyaretçi, 129 ziyaret
Bu ay:
1093 hit, 125 ziyaretçi, 129 ziyaret
Toplam:
961754 hit, 250081 ziyaretçi, 300446 ziyaret