Ne olacak halkın hali ?

Yıldıray Deniz Barak

Yıldıray Deniz Barak

E-Posta : twitter.com/denizzbarak

Halk zenginlerin daha zengin olmasından sıkıldı. Halk ekmek bulamazken zenginler her geçen gün servetlerine servet katıyor..


Çözüm için temel amaç başta ekonomi olmak üzere; dinsel, kültürel, toplumsal alanlarda ki her türlü sömürüyü azaltmak olmalı. İnsan hakları, sosyal ve ekonomik haklar, eğitim, sağlık, barınma, insanların doğal ihtiyaçları olarak kabul edilmelidir.

Eğitim, bireylerin en üst düzeyde kendilerini yetiştirebilecekleri, bunu toplumsal yarara dönüştürebilecek şekilde, bilimselliğe öncelik verilerek sağlanmalıdır.

Ülkemizin tarihsel sürecinde en fazla iktidar olan partiler, ülkenin ekonomik kaynaklarını kullanarak sadaka bilinciyle yaşayan bir toplum oluşturdular. Bu siyasilerin milliyetçilik kavramı da en yanlış kullanılan kavramlardan biri oldu.
Milliyetçi olmak için sağcı veya solcu olmaya gerek yoktur.

Vatanını seven herkes milliyetçi olabilecekken bu kavram tehlikeli bir şekilde sağcı partilerle bütünleşmiştir. Türkiye’de ise sol düşünce dendiğinde dinsizlik, din düşmanlığı gibi kavramlar akla gelir olmuştur.

Oysa siyasetle dinin hiçbir ilgisi yoktur ve olmamalıdır.

Siyaset ekonomiyle, cebimize giren parayla ve sosyal yaşamımızla ilgili olmalıdır.

Din ise her bireyin manevi yaşamıdır ve bu yaşamda her birey özgür olmalıdır. Din siyaset üstü ve kişiler üstü bir dünyadır bu dünyada bizi yargılayacak yegane güç vicdanımız olmalıdır.

Hiçbir siyasi sistemi, görüşü, körü körüne kullanmamak gerekir. Her siyasi sistemin ülkesi için faydalı kısımları alıp kullanılmalıdır.

Halkın çıkarını ve ilerlemesini temel almak demek o ülkenin refahı ve huzuru demektir. Siyaset yapmanın amacı kendine ve çevrene çalışıp kalkındırmak değil halkın ekonomik çıkarı ve devletin sağlıklı bir şekilde büyüyerek devam etmesini sağlamaktır.

Yani bu eksenden çıkılırsa ülkenin ilerleme olasılığı tamamen ortadan kalkar. O zaman ise ülkede geriye, aşırı uçlarda sürüklenen bir devlet kalır ki, bu devleti nereye çekerseniz oraya sürükleyebilirsiniz.
Fakir ve geri kalmış bir ülke gelişimini tamamlamadan liberal ekonomiye geçiş yaparsa büyük ekonomi devlerine lokma olur.

   


İzlenme: 1441
htmlPaginator

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

YAZARLAR

İSTANBUL - HAVA DURUMU

ISTANBUL

ÇOK OKUNANLAR

FOTO GALERİ

VİDEO GALERİ

Ziyaretçi Sayacı

Bugün:
0 hit, 0 ziyaretçi, 0 ziyaret
Bu hafta:
1075 hit, 123 ziyaretçi, 126 ziyaret
Bu ay:
1075 hit, 122 ziyaretçi, 126 ziyaret
Toplam:
961736 hit, 250078 ziyaretçi, 300443 ziyaret